”ايستگاه متروک“ واقعا يک ايستگاه متروک نيست ايستگاهی است که هرگز بطور کامل ترک نخواهد شد تا وقتی که عده ايی نگاه می کنند. نگاه هايی که مثل خود ”دريافت“ می ايستند و خيره می شوند. نگاههايی شبيه به نگاه های ليلا حاتمی در قريب به اتفاق فيلمهايش.

ليلا حاتمی بازيگر لحظه های خاص است. او معمولا ”دريافتن“ را بازی می کند و چه خوب.ايستگاه متروک را نمی توان به هيچ عنوان روايت کرد اين فيلم را بايد ديد، فقط بايد ديد و همين موضوع است که فيلم را ديدنی می کند.

عليرضا رئيسيان کارگردان اين فيلم ، که بر اساس طرحی از عباس کيا رستمی ساخته شده است،شايد کمترين حرص و کمترين عرق را طی فيلمبرداری اين فيلم خورده و ريخته است، چون بازيگران لزوما بايد خودشان را بازی کنند.

ليلا حاتمی بيشتر از هميشه خودش است کمترين ديالوگ را دارد و بيشتر نگاه کرده است، نظام منوچهری که بازيگری حرفه ايی و اساسا بازيگر نيست هم تقريبا همين طور است ( شايد انتخاب او بر اساس همين  وارفتگی هنری و تقابلش با فيض الله است) اما نفس نگاههای او منظور نظر دوربين نيست فيلم در پی ارائه نوع نگرش او به زندگی است از دريچه ی دوربين عکاسی که هميشه به همراه دارد . دوربينی که هر عکسش با کادر و زاويه انتخابی او گاهی ده هزار دلار هم فروخته می شود.

اين دو مسافر که چند سالی است صاحب فرزند نمی شوند شايد نذری کرده اند و حالا برای زنده ماندن سومين جنينی که منتظر تولدش هستند عازم مشهد شده اند. در راه به فرعی می زنندو از قضا در آن بيابان برهوت آهويی جلوی ماشينشان سبز می شود و ماشين به تلی از خاک و چه ميدانم ،ماسه بر خورد ميکند و آنها ناگزير در يک ايستگاه شگرف توقف می کنند...

روستايی که مرد ندارد، تمام آنها به شهر رفته اند. چند پير زن و چندين کودک در اين روستای زيبا و منحصر به فرد زندگی می کنند با يک مرد عجيب به نام ”فيض الله“ که براستی فيض خداست در آن روستا.

او هم معلم روستاست هم مکانيک سيار است هم آرايشگر است هم زمين کشاورزی دارد و هم دامدار است و هم... او در شهر زندگی می کند اما کارش در روستاست چون ”خدا را خوش نمی آيد  جايی باشد که به درد کسی نخورد، تازه اگر او نبود چه کسی به اين پيرزنها ی بيچاره و تعليم بچه ها می رسيد؟“

اينکه مخاطب يک روايت فلسفی باشی و فلسفه ايی قوی  خودش را پنجه در پنجه ی روايت بنمايد چندان خوشايند نيست اما اگر فيلم تصميم گرفته باشد فقط و فقط نشان بدهد و هيچ دست و پايی برای اثبات يا اغراق ايده اش نزند آدم را ترغيب به نگاه کردن و پرسيدن از نگاه ديگران می کند...

از اينجا به بعد فيلم در دو مسير و دو خط سير آرام به جريان می افتد،

يکجا شوهر با فيض الله و حرفها و رفتار عجيبش ، جهان بينی و نوع زندگی جالب او که وقف ديگری و آماده ی کمک به ديگران است درگير می شود و در جايی ديگر زن با تعجب و شگفتی می نگرد... فقط می نگرد، و اگر هم چيزی می گويد دارد می نگرد به درس خواندن بچه ها ٬ به ترسها و علائق آنها ٬به بازيها و دنيای خاکی و متنوع اشان ٬ به زنها و کارهای سختی که با قدرت انجام می دهند و سر انجام به وضع حمل سخت يک گوسفند ضعيف که بره اش را مرده به دنيا  می آورد...

انگار حضرت ”ضامن آهو“ قبل از قبول نذر آنها تصميم گرفته آنها را به اندازه ی يک پدر و مادر ،  بزرگ کند. تصميم گرفته ليلا معنی گرفتن دستی کوچک توسط دستی بزرگ را در يابد و چقدر اين نگرش با مبادی علمی و سای کولوژی مادر شدن همخوان است چون پيش نياز  مادر شدن درک حس و احساس آن است. و همين طور  همسرش بتواند کمی بدون زاويه و کادر  و لنز به طبيعت وحشی بنگرد و از خودش بيرون بيايد و از ”ديگران“ تند و تند عکس بگيرد.

هنر ايستگاه متروک در آفريدن ايستگاههای متعدد برای نگاه کردن است، اگر وقت و حوصله داشتيد حتما اين فيلم را  ببی .... نه!  نگاه کنيد.

 

/ 18 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
azar kiani

سلام. فکر می کنم زندگی سراسر تمرين آموختن است. موفق باشی عزيز.

فروزان و باران

من اين فيلم رو نديدم ولی با نقد وتحليلی که نوشتی مشتاق به ديدن فيلم شدم .حتمآ می بی...نه حتمآ نگاه می کنم ...پيروزباشی

سهيل قاسمي

سلام. من هنوز موفق نشدم هيچ‌کدوم از فيلم‌ها رو ببينم. خوش حال ام حد اقل به چيزا يی در مورد شون خوندم. تو اينترنت هم چيزی نمی‌تونم در مورد شون پيدا کنم. الهام٫ برام خيلی عجيبه. من روز ۱۲ بهمن به روز کرده بودم. اما تو روز چهاردهم برای يادداشت قبلی م پيام گذاشته بودی که چرا به روز نکردی. حتمن مشکلی وجود داشته که شما يادداشت‌های جديد من رو نمی‌ديديد. يکی هم روز ۱۶ بهمن گذاشته ام. اگه دوست داشتی يه شيفت ريفرش کن تا ببينی‌ش. اگه نبود. از تو آرشيو هم اگه بخوای می‌تونی تاريخ امروز رو بدی و ياد‌داشت های جديد رو ببينی. نمی‌دونم چه مرگ‌شه.

محمد آزرم

سلام!اين فيلم را قرار است تلويزيون پنجشنبه اين هفته ساعت يازده شب پخش کند.تکرارش دوشنبه ساعت سه خواهد بود.شعرتان را هم خواندم.خسته نباشيد.چرا به اتاق شعر نمی‌آييد؟شعر شما نسبت به چند ماه قبل خيلی تغيير کرده است.موفق باشيد.

احسان نگهبان

سلام‌الهام.با حوصله کل وبلاگ رو زيرو رو کردم .شعرهات زيبا بودند. يکی از اون عکسها اصلا بی ربط نبود.به‌نظرم به <انتظار>خيلی ربط داشت.<برای مردن به ...>عالی بود.راستي‌من که دبيرانجمن اسلامي دانشجويان بودم ومراسم۱۶ آذر رو برگزار كردم؛را سوال پيچ كردند؛واي به‌مراسم گرفتن توي كانون ادبي .وبلاگم هست سر بزنی نظر بدی ممنون می شم

احسان نگهبان

سلام نرده.مي‌خوام‌يه‌چيزايي‌بگم‌.اولا چرا با توپ پر آمدی؛ما اصلا با هم دعوا نداشتيم .مسابقه رو کم کنی هم نذاشتيم.در ضمن هدايت بهترين برهه‌ي ادبيات ما بوده‌و هست.نقد کردن داستان‌هم‌به‌سيگار کشيدن‌وباز کردن پنجره وبلاگ ربط نداشت.اما قسمتهايی از نقدداستانم به ديده منت.در مورد شعر قبرستان قبول دارم‌که‌تحت تاثيرشعري که‌کامنت‌گذاشتي بودم؛اما اين شعرم را دوست دارم.البته‌از بابت نقدت ممنون. چون جزو فمنيستهايي،ازشعر بن بست تعريف‌كردي‌ونقد نکردي ؛مباداکه ترک بردارد چينی نازک زنها...(حالا ديگه‌نمي خواد نقد كني)،(متاسفانه‌بايد به‌عرضتان برسانم خيلي از دختراي دانشكده‌ميگن‌من با زنها مشكل دارم؛حالا چطور اين شعر به ذهنم آمده‌خدا مي داند).راستي مي خواستم بپرسم‌تو فقط براي <گفتن >وبلاگ ساختي ؛يعني‌واقعا به< از چي گفتن >فكر نكردي.در پايان از زيرو رو کردنت ممنون.بدرود

ايرانمهر

اگر می خواهيد درباره خشونت عليه زنان ، تجارت برده‌داري جنسي در ايران ، سقط جنين در زنان و دختران جوان ، تبعيض عليه دختران ، تجارت سکس ، سقط جنين ، مدی به نام لاغری و ... بخوانيد به اين وبلاگ سر بزنيد .

شهرام عدیلی پور

سلام . چند نکته ای درمورد نقد شما به نظرم رسيد. اول آن که نفهميدم « نگاه هايی که مثل خود دريافت می ايستند و خيره می شوند » يعنی چه. مگر نگاه هم می تواند خيره شود و يعنی چه مثل خود دريافت؟ در جمله ی : « علی رضا رئيسيان کارگردان اين فيلم ... » معلوم نيست مفعول جمله کدام ست علی رضا رئيسيان يا فيلم بعد هم در کارکردن عرق می ريزند عرق نمی خورند اگر بخورند که وای به حال شان در اين مملکت. در جمله ای ديگر می گوييد : « فلسفه ای خودش را پنجه در پنجه ی روايت بنمايد » معمولن پنجه در پنجه می افکنند يا می اندازند اما نمی نمايند. ديگر آنکه نام شخصيت اصلی در فيلم مهتاب ست نه ليلا. موفق باشيد.