واکندنی ها (!)

مجموعه شعرـ عصر حجر ـبرای کسانی که کنجکاوانه ماجرای جايزه شعر کارنامه را دنبال
می کردند تداعی کننده ی رضا شنطيا يي است که عدد ۳ روی پيشانی يا چه می دانم روی پيراهنش درج شده است اما نترسيد با کمی مکث و تامل روی اين تصوير بر آمده از آرشيو ذهنتان يادتان می ايد که او برنده جايزه نفر سوم شعر کارنامه بوده است .
البته شما پيش از انکه اين موضوع را بدانيد کتابش را مطالعه می کنيد اما بعد از امتحانات يعنی انتقامات پايان ترمتان وقتی روی مجلات تهيه شده از قبل شيرجه مي زنيد و حين مطالعه گزارش مراسم شعر کارنامه بطور اتفاقی موضوع را می فهميد ... حتی تعجب هم در ذهنتان نمی گنجد () ! <-------- يعنی اينطوری.
و با خودتان می گوييد ؛ ( اگر کمی شجاع بودم( و البته سرمايه دار) و قبل از سال ۸۱شعرهايم را به چاپ می رساندم شايد حالا چهره ام با يک عدد يک طلايي برای دوستانم تداعی می شد ...)
اما نه کور خوانده ايد! يعنی طبق معمول تند رفته ايد اصلا همين تند رفتنها اغلب به درد سرتان می اندازد.
ظاهرا شنطيا سعی کرده از تز پيچيده ديدن و ساده بيان کردن استفاده کند اما وجود بعضی تصورات واقعا کودکانه مجبورمان می کند اينگونه بينديشيم که شنطيا مثل اسکار در طبل حلبی
کوشيده با سنگ و دندان هم که شده به اين دنيای سنگين مثل دوران هفت سنگ بازی اش نگاه کند.
و برای همين منظور فضای روان و بی تکلف شعرش را با سنگهای حتی واقعی تر از سنگهای تعريف شده در جلد دوم فرهنگ عميد و معين چفت و بست داده است طوری که اگر کتابش را از اين سنگها بتکانيم جای خالی سنگها هفتاد سوراخ در مجموعه ايجاد می کند. ( در محاسبه تعداد سنگهای کتاب شک نکنيد البته با احتساب عنوان فصلها)
و همين محوريت و موضوعيت سنگ مجموعه را جالب توجه می کند.
هفت فصل کتاب شنطيا مثل هفت سنگ دوران کودکی در روی هم بند شدن و نشدنشان حرف و حديثهای شيرينی دارند .طوری که کتاب می تواند ساختمان سنگی هفت طبقه ايی باشد با عناصری که در هر طبقه با شاعر زيسته و می زيند و کسی که وارد اين ساختمان ميشود نه تنها از اينهمه سنگ يک شکل بلکه از صدای انحصاری راوی هم خسته نمی شود
چرا که سنگها بر فونداسيونی به قوت زبان و ادبيات فارسی و ضرب المثلهای غنی آن بنا شده است. گويي در اين کتاب می توان هر آنچه راجع به اسطوره ی سنگ در روابط ساده ی انسانی را دانست .
نکته ی گفتنی ديگر اينکه نگاه استعاری شنطيا هيچ لطمه ايي به بازيهای هرچند ضعيف زبانی کار نزده است و گاهی با اين استعارات همچون هجاهايي بی معنا بازی شده است
بگذريم از اينکه ادبيات حاکم بر کل کار حماسی و آرمانی است و در آن نه از شکاف نسلها خبری هست و نه از مشکلات جامعه پذيرانه ايي که در جريان حفظ ارزشهای پس از جنگ صورت گرفت در کل اين مجموعه با پرداختن بسيط بر يک سری عناصر خاص فرمی داستانی به خود گرفته است طوری که هر سنگی جای خودش را می گيرد که اين از نقاط ضعف يک کار حرفه ایی است.

/ 17 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
kasif

راستی يادم رفت بگم که شعرتو خوندم وپیامم هم روش خابیده بید رو پشت بوم.

حميد

ياد أور ميشود كه عصر حجر درست است نه عصر هجر!

جعفر اهل پشتي

من هر وقت که اينجا ميام ياد اون پشت مشتها ميافتم و مينويسم جوووووووووووووووووووووووووووووون!!!!!!!!!!!!!!!!!!

kalamaat

سوالات: ‏-۱ تعریف دموکراسی از دیدگاه شما چیست ؟ ‏-۲ آیا برقراری دموکراسی در ایران در چهارچوب جمهوری اسلامی ممکن و میسر است ؟ چرا ؟ ‏-۳ راه بر قراری دمکراسی در ایران چیست ؟ چراو چگونه ؟ ‏ ‏لطفا ما رو از نقطه نظرها تون آگاه کنید و یا اگر مقاله ای در این زمینه دارید و یا خوانده اید برای ما بفرستید. ‏با تشکر ‏شمس تبریز ‏ ‏

عباس حبیبی

از پیامت ممنون . اما لطفا فال منو نگیر ، چون قبلا گرفته شده .

علیرضا بهنام

تو امروز در مورد عصر حجر نباید حرف بزنی؛ هر چند که حرف نزدي بلکه زر زدی. اما به هر حال عصر حجر کتابی نیست که با معیارهای قبل از خودش سنجیده و یا نقد شود. برای خواندن عصر حجر باید معیارهای قبلی را فراموش کرد و این کتاب را با معیارهایی که خودش پیشنهاد می کند خواند.

رضا بر،آه، ن،ي

وتوبرقصان چشمانشان را برتنت چشم آنجايت دست آنجايت بزيادتر از بودن بدو برتنش، بدو تر از باد! الف را بگير بمک کم کم تانم نم تنش برتنت شت بزند.

فرشپِد فرهمند نیا

سلام امید که حالتان خوب باشد من فکر می کنم که توجه شما به این کتاب توجهی چند جانبه نبوده و شما در مورد این کتاب اشتباه می کنید . این کتاب نمونه ضعیف از شعرهایی است که جوانان ایرانی در این سالها گفته اند موید باشید

allahyar

دست به سانسورت هم که خوبه آبجی!

ایرانی

آقای فرهمند نیا که خودشان کتاب ضعیفی برای تمام سالها چاپ کرده اند اصلا صلاحیت نظر دادن در مورد شعر را ندارند. شما حرفهای ایشان را جدی نگیرید. چرا که ایشان خودشان هم حرفهای خودشان را جدی نمیگیرند. ای دریغ از حتی یک کلمه حرف حساب که ایشان در جایی زده یا نوشته باشند. فقط دست به بالا آوردن تئوری های دیگران که البته از جوانان ایرانی نیستند بد نیست.