”اگر شما به او چشم ندهيد او چگونه اينهمه چشم پيدا می کند که شما را زير نظر بگيرد؟ اگر شما به او دست ندهيد او چگونه اينهمه بازو برای سر کوب شما پيدا می کند؟

 به خدا سوگند اين ترس نيست ، اگر چند نفر از يک نفر و قدرت و هيبتش می تر سيدند باز هم جای تعجب نداشت اما  اگر اينهمه ... شايد يک ملت  از يک ظالم  اطاعت کند ، نه خدای من اين نامش ترس نيست اين  بی تفاوتی محض است نسبت به بزرگترين موهبت خداوند به تمام جانداران ؛ آزادی .

به راستی او چه چيزی جز اطاعت شما دارد ؟ اگر اطاعت شما نباشد او از پست ترين شما هم پست تر است ،شايد مثل يکی از شاهان ايران قدرت همخوابگی با يک زن هم نداشته باشد...

هی ! لازم نيست شلوغش کنيد يا جنگ و آشوب راه بيندازيد، فقط و فقط اطاعت نکنيد چنان به عجز و ناله خواهند افتاد که باورتان نمی شود... فقط اطاعت نکنيد.

چرا وقتی يک نفر در موقعیت حساس يک ملت با حرکتی ظريف و ملت دوستانه خدمتی انجام می دهد و شما را نجات می بخشد  کم کم آنقدر به او وابسته می شويد که به او حکومت ميدهيد ... اينگونه او را بر مسندی می نشانيد که به تدريج از مقامی که می توانست در آن بسيار مفيد و کار آمد باشد  نا خواسته به مقام يک ظالم و يک مستبد نزول کند..

 چون اساس قدرت ويک استيت (state) حفظ بقای آن است به هر قيمتی.پس نگذاريد هر موومانی به سازمان برسد . “

چيزی که نوشتم منتخب طبقه بندی نشده ايی بود از رساله ی ”آزادی و اطاعت و بردگی اختياری“ اثر ماندنی و خواندنی اتين دولا بوئتی ٬که سه سال پيش با تر جمه ی دکتر علی معنوی به بازار آمد . پارسال خوانشی از آن را در نشريه ی سياق نوشتم که يکی از دوستان بعد از خوانش مقاله ام گفت ؛ نگرفتی اش...

خدا پدرش رو بيامرزه ( اتفاقا تازه هم فوت شده ) چون بعد از آن  من چهار بار نه! چاخان گفتم، سه بار نه، اما به جون خودم  دوبار ديگه تکميل اين رساله رو خوندم و هر بار حقايق زيادی رو کشف کردم که دوهزار و اندی سال بی تفاوتی و بی خيالی ملت شريف و غيور ايران رو ريشه يابی می کنه... اين رساله اونقدر در ايران خودمون مصداق داره که دلتون می خواد همه ی تيراژ اين کتاب رو بخريد و هديه بدهيد( معلوم شد دارم تبليغ کتاب رو می کنم ؟ به جون خودم روح دکتر معنوی از اين موضوع ... خبر که داره... اصلا دلم می خواد تبليغ کنم يا بخريد يا دندتون هم نرم!)

به هر حال من هم عجيب معتقدم که جنبش ها و نهضت ها نبايد به سازما ن برسند و حکومت کنند  مثل دوم خرداد خودمون... اگر اين جريان زنده و فعال به مثابه يک حزب با پشتوانه ی مردمی می موند و فعاليت می کرد و مثل يک قدرت پويا در مقابل محافظه کارها اندر کنش  می شد الان کلی از نا خالصی های قدرت در ايران تصفيه شده بود.. باز هم به عقيده ی من اين قدرته که می تونه  در تقابل با يک يک قدرت ديگه اونو سلامت نگه داره ... آخ که من عاشق سيستم های دو حزبی هستم مثل آمريکا و خيلی سيستم های ديگه.دو حزب  با قدرت يکسان که  تخلف از مبادی قانونی رو برای هم زهر مار می کنند.

در آخر اينکه اين وبلاگ قرار نبود به اينچنين مطالبی بپردازه اما خب ، کفگير صاحبش را ببخشيد که نا غافل به ته ديگ خورده! فردا پس فردا براتون ته ديگ می آرم دوست داريد؟

 

/ 10 نظر / 4 بازدید
mohammad hosein

سلام . غافلگير کننده بود . انتظار نداشتم در اين بلاگ با چنين متنی مواجه شوم . توجه شما به هنر های تجسمی تحسين برانگيز است اما فکر نمی کنيد ذکر نام اثر و آفريننده ی آن دست کم بر دانسته های خوانندگان تان می افزايد ؟

farid

سلام.ممنون از اين که به کا فه يونسکو ی غريب من سر زدی.اونم چشم .من اصلا توی باغ وحش نمی زارم شير بيارن .و اما متنی که توی وبلاگت هست واسم خيلی جالب بود.ادامه بده منتظرم.

سپهر

سلام. خدا بيامرزدمان. اگر مطلب نداري مي تواني از شيوه ي بديع من استفاده كني. هچ نوشتن! اما من از مطلب ات خوشم آمد. بي تفاوتي. در عين بي عرضه گي. در عين حماقت. در عين حال.

aran

بازآ ای اميد روشنايی

capitan

سلام.تازه شدی سرباز صفر.ولی خیلی چیزها یمهمی را نمیدانی.سعی نکن گنگ بنویسی.زیاد مسافرتکن رموز مصلحت ملک خسروان داننذ گداي گوشه نشيني توحافظا خموش

می نا

یه کلامم از مادر عروس شنیدیم.... رو نمی کردی تا حالا ناقلا.!!..واما الهام خانوم بی معرفت اینم از قول شریعتی که از زبون من میگه:چقدر سخت است (تنها) متولد شدن؛مثل (تنها) زندگی کردن است؛مثل(تنها)مردن است.........................

رضا شنطيا

سلام. فقط می خواستم بگم movement درسته نه movment ... همين!

شهرام عدیلی پور

سلام . درست می گويی اما ديگر کار از اين حرف ها گذشته . ما هر چه به سرمان بيايد حق مان است . اصلن بی خيال سال نو مبارک . شاد باشی.

می نا

www.loolebokhari.persianblog.irیاwww.doortar.persianblog.ir

asal

mina jan man vaghen az in weblog lezzat bordamman to ro khoob mishenasam ke be harfaye na omid konande ahamiat nemidah.khob vali bazam migam kheiki ha az rooie bikary momkene kami na omidet konan ,ahamiat nade va edame bede. ja baraye pishraft ziade ama baraye moghavemha ghorbamati .