شعری به نام کندوان.

کندوان، روستای کوچکی است در نزديکی شهر اسکو، در ۵۰ کيلومتری جنوب غربی تبريز. اين روستا، برای مردم منطقه آذربايجان و زنجان، با چشمه‌های آب‌معدنی‌اش (که گویا برای درمان بیماریهای کلیه سودمند است) شناخته‌شده و آشناست.
اما به‌یادماندنی‌ترین ویژگی کندوان، سیمای کالبدی آن است. طبیعت، در این بخش از کوهستان سهند، هنرنمایی خود را، به‌شکل توده‌های سنگی دوک‌مانند یا کله‌قندی، در برابر چشم آدمیان نهاده؛ و آدمی، از زمانی که به روزگار ساسانیان می‌رسد، با کندن و سوراخ‌کردن این دوکهای سنگی، یکی از دیدنی‌ترین و کم‌مانندترین نمونه‌های معماری بی‌معمار را، بازآفریده‌است.tabriz5.jpg

                                              kandovan-2.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

کندوان، جهان بيمانندی است که در آن، نشانی از مال من و مال تو و ... ديده‌نمی‌شود. در کندوان، آدمی سرپناه و زیستگاه خود را، با بهره‌گیری از داده‌های طبیعت و در دل آن ساخته‌است؛ بی‌آنکه سیمای طبیعت را، برای رسیدن به خواسته خود، دگرگون یا ویران کند.
 در کندوان، طبیعت بستر شکل‌گیری بافت زیستگاه را، ازپیش در برابر آدمی نهاده‌است؛ و آدمی، هشیارانه این پیشکش را گرامی داشته و چیدمان خانه‌ها را، همخوان با طبیعت پیش روی خود، با زیبایی و کارآیی درخور، سازمان‌داده‌است. کالبد ازپیش آماده سنگی، هر‌آنجا که بایسته است، با پلهای چوبی و دیواره‌های آجری، کامل‌شده‌است و اتاقها، از درون با راهروهایی که در سنگ کنده‌شده، به‌هم راه‌می‌یابند.
با گذر زمان، شماری از مردمان کندوان، برای دستيابی به يک زندگی آسوده‌تر، خانه‌های کنده‌شده را رهاکرده و در پايين کوه، خانه‌هايی به‌شيوه روستاهای ديگر ساخته‌اند. اما خوشبختانه، بسياری از خانه‌های ديرينه روستا، هنوز زيستگاهی زنده و پرجنب‌جوش هستند؛ و اين ويژگی يکه‌ای است که کندوان را، از انگشت‌شمار جاهای همانند آن در اين جهان، جدا و در ميان آنها برجسته می‌سازد. نوشته و عکس، تنها گوشه‌هايی از زيبايی آموزنده کندوان را می‌تواند پيش رو گذارد. اما برای دريافت همه‌سويه معماری بی‌معمار کندوان، ديدن آن بايسته است..
 
269-450.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                **********************

 

طفلک الهام ، نشست اونقدر فکر کرد چی بزاره تو وبلاگش تا به اينجا رسيد خدا هيچ جوون اميدواری رو در نمايشگاه کتاب از پيدا کردن کتابی خسته و کوفته  نکنه. حالا اگه دلتون ميخواد يه مقاله ی توپ هم بخونيد و بدون پذيرايی از وبلاگش نريد بيرون اينجا رو کليک کنيد ـ

/ 16 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سهيل قاسمي

سلام. تو غصه‌ي اين جور چيزا رو نخور تو چيپس و پسته تو بخور. نظرم از اون روزي نسبت به‌ات منفي شد كه گفته بودي امتحان‌هات از زلزله‌يِ بم فجيع تر اند و امروز كه ديدم توي كامنت‌دوني نه عادلانه نه زيبا بابت قتل حسين منزوي معذرت خواسته بودي. قاتل. راستي تو مقاله‌يِ منو با مقاله‌يِ آزرم يكي مي‌كني؟ مخاطب‌ِ خاس؟ 1- حالا من بي ادب‌ام يا تو؟ 2- كدوم خانوماي محترم؟ 3- ما خروسمون آزاده شما مرغتونو ببندين.

می نا

الام تبلیغ ِ پرشین بلاگو از تو بلاگت برداشتم...حال کردی نه؟؟؟؟؟؟....یکی طلبم.

hamid

salam khobi elham khanom ,ajab jaye bahali in kandovan bekhoda man hamishe dost daram ye ja basham ke hamishe baroon biad ba 2ta boz va ye gosfand va mazraeiye bozorg az sabzijate mokhtalef ba ye asbo ye sag ,manam mesle to asheghe vaghe ei ye tabiatam eli..... mer30 ke omadi va sarr zadi ye alame manon rasti che khetabi mikhasti gir nayomad??

mehdi

اااه به نظرم آره .ديده بودم عجيبه خيلی

سپهر

کندو ها زنبور ها معمار های بی معماری. قشنگ بود. عکس ها به خصوص.

سرزمین آبی

دريا، نشسته سرد...يك شاخه...در سياهي جنگل،...بسوي نور فرياد ميكشد.(احمد شاملو)///سلام.خوشبحال ساکنای این روستاها.من که دیگه از این جهنم تهران خسته شدم.// نمایشگاه و کتاب و پیدا نکردن و خسته شدن و ... من که خیلی دوست داشتم اونجا یه گوگل داشتم!

sinagoone

عکس های باحالی بودند. منو داره ميکشونه که برم اونورا يه سر

CINEMARCH

الهام خانم! چه خوب بود اگر اشاره کوچکی هم به وبلاگ من که اين نوشته و عکسها را از آن برداشته‌ای می‌کردی.