مبادی و مبانی نوين ماوراطبيعیه عنوان ترجمه ايی جدی و جديد از دکتر سروش است. مطالعه ی سروش و امثال او برای  وضعيت منحصر به فرد ما ايرانيها بايد   توصيه کردنی تر  از خواندن امثال آدورنو و هورکهايمر و... باشد.

شايد استراتژی ادامه ی زندگی در ايران به جز کم کردن و کنترل جمعييت انتخاب مبادی و مبانی نوين برای مابعد الطبيعيه باشد يعنی به طور ساده تو سعه ايی انسان محور که مبتنی است بر تعريف  تازه ی انسان از خودش و از خدای خودش.

من کتاب فلسفه ی رياضيات و علوم طبيعی از ”هرمن وايل“ که انصافا در فيزيک برای خودش خدايی بوده است را چند وقت پيش خواندم و در واقع آن را خوردم !

اگر بخواهم زندگی و کارهای هرمن وايل را در يک کلمه خلاصه کنم گوياتر از اشتياق پيدا نمی کنم. اشتياق برای درک هستی، برای زيبايی نورانی  و شفاف ادراک و تعقل آنگونه که منصوب به يونان قديم است و باور مشتاقانه و پر احساس به ”يگانگی معرفت“.در ذيل قسمتهايی از آن کتاب را می آورم؛

 ” امروزه رنگ سبز را با فرکانس مشخص ۵.۷ ×۷۰ارتعاش در ثانيه و با انرژی ۳.۷×۷۰گرم سانتی متر مربع بر مجذور ثانيه و صدايی قابل تشخيص با دامنه فشار هوايی برابر ۷۰ به توان ۳ـ گرم سانتی متر بر مجذور ثانيه متحرک در فضای خالی می شناسيم ...

اما  ـ زمان  ـ چگونه به مفاهيمی  مقدماتی تر قابل کاهش و تقليل خواهد بود ؟ در نزول و ورود به جهان گسسته و جز به جز اطلاعات ـ زمان ـ  تنها مفهوم از  مفاهيم مبانی فيزيک است که بيشترين مقاومت را از خود نشان می دهد.ديناميک قلب فيزيک و زمان قلب ديناميک است.

هيچ جهش بزرگی در دنيای دانستن  نبوده و نيست که با راز و سئوالی دو گانه همراه باشد، کوآنتوم و پيوستگی دو سئوال بزرگند که در ترکيب با دو راز بزرگ يعنی زمان و هستی کليد و راهنماهايی می شوند برای گشايش  راز مجهولی بزرگ .

به عقيده ی هرمن وايل” معرفت پهنه ی بزرگ و امنی دارد برای به ثمر نشستن اين  سئوالها و رازها  که در پناه يگانگی معرفت به آن مجهول بزرگ خواهيم رسيد ؛ خدا.

 

ميدونيد بعد از خواندن هرمن وايل من به يک جمله رسيدم( يک جمله در بکردم !)؛

 ــ اگر شک کنيد تنها از يک دايره ی بزرگ بيرون افتاده ايد ــ

  

 

 

/ 19 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
kaveh

سلام دوست قديمی اول خواستم بابت تاخير طولانی من رو ببخشيد دوم خیلی رک میگم امیدوارم ناراحت نشی :من متوجه نشدم که چرا فکر کردی شعر من گهه؟يا توالته؟يا بلاگ من توالته؟ شايدم من اشتباه می کنم ؟ولی من ادبيات رو به گه نمی کشم من صرفا در طول سال نزديک ۸۰۰ خواننده گذزی داشتم که فکر نمی کنم معناش به گه کشيدن ادبيات باشه تو اين طور فکر می کنی ؟ به هر حال من روی تنها جاییی که حرفهایم را می نویسم و روی حرفهایم سیفون نمی کشم.... بابت مطالب جديدت همه را بايد بخونم بعد نظر بدم.

kaveh

در مورد اين اولی که خوندم من راستش از فلسفه هيچ جيزی نمی دونم در عين حال فکر می کنم در این که خودشناسی آخرین پله برای رسیدن به خداست با هم تفاهم داریم اما فکر می کنی یک زیست شناس با تمام دانش خود از یک درخت؛ خود و خدا ی خود رو بهتر می شناسه یا بودا به صرف نگاهی خالی از تفسیر و توصیف از دنیای خود؟(دقت کن این عدم تفسیر یک امر تقریبا محال برای بشر در هر کجای این دنیا که می خواهد باشد است) حالا نقطه کور در معادلات میدان واحد و فضای کوانتومی با آن توصیف عجیب غریب یا نور هم اگر معادلاتش بدست آمد خدا را شناختیم؟خودمان را شناختیم؟اگر کنار اتاقت درختی هست چند دقیقه بدون هیچ تفسیر و توضیحی نگاهش کن. خدا جواب معادله نيست بی نهايت رياضی هم نيست شايد جواب همان معادلات باشد که گفتی نميدونم چون سررشته ای از فلسفه ندارم ولی خدا آتش هم نبوده خورشید هم نبوده راز؟ مجهول؟ بزرگ؟ی هم نيست متوجه منظورم میشی؟ من توی همون سهمی گون مهدی به پيش می رم

badrolmolook

سلام .امشب ميخوام يه کامنت اساسی بهت بدم واون اينکه امروز از زمان ابن سينا هزار سال گذشته ووسعت علوم وتنوع آن آنقدر زياد شده که عمر ۱۲۰ ساله منو تو کفاف سرسوزنی از يک رشته را هم نميده بنا برين اين فکر را از سرت بيرون کن که هم شاعر باشی هم فيلسوف بشی يه روز عارف متخصص در ترجمه زبان سرخپوستي و.....که اقيانوسی به عمق يک پيکومتر. البته اگه تحت تاثير نقطه نظرات ديگران وبلاگت به دريای متلاطم تبديل شده به اين کامنت من وقعی ننه. موفق باشی شعار هميشگی من:بيسوادا رو دریاب.

رسول عبدالمحمدي

سلام کتابهای خوبی معرفی کرديد. واقعا برای ادامه زندگی در ايران پيش از هر چيز تعريفی جديد از هستی لازم است. حال مبنای اين تعريف جديد چه باشد بستگی به سليقه ها دارد. خوب سروش هم برای يک قشر خاص می تواند مثمر ثمر باشد هر چند که من هر کاری می کنم نمی توانم به چشمی غير سياسی به اين آدم نگاه کنم.

كولاژ

سلام قشنگی .من اما خسته ام.ساده هستم.ساده هستم.حقم است.

mehdi tav

سلام منظورت رو نفهميدم از منظورت چيه و معذرت خواهی که ميگی اهلش نيستی ....فکر کنم اشتباهی برای من اون کامنت رو گذاشتي...

می نا

بس که مهندسی دیگه دهتور جون!!..!

kiani nejad

لطفا با اين شماره تماس بگيريد۴۲۱۶۵۵۹

sinagoone

سلام. بار اوله که سر می زنم. فکر کنم فيزيک بدونی. شنيدم که توی فيزيک زمان رو بعد چهارم می دونند. یعنی x و y و z و t. توی یک فضایی به اسم مینوفسکی شاید و توی نسبیت شایدتر. یعنی هویتی مستقل و هم ارزش با یکی از ابعاد طولی. به شخصه این طور فکر نمی کنم. زمان رو زاییده مکان می دونم. نه هویتی مستقل. نه به خاطر نسبی بودنش بلکه به خاطر بی هویتیش در نبودن مکان. در خلا. شاید. ببینم این فیزیک شما برای مفهوم زمان بدون اینکه در مکان باشیم تعریفی داره؟ نمی دونم به تو گیر دادم یا به هرمن وایل. زمان هویتش بدون اینکه بگیم در کدوم نقطه از فضا ایستادیم معنا نداره. این یک نظر شخصیه. از یک جنبه دیگه هم میشه نگاه کرد. یعنی بیا یه جور دیگه نگاه کنیم به قضیه. ... یا اینکه ولش کن. هر جوری دوست داریم نگاه کنیم. اینطوری بهتره. سبز باشید.

کاوه

من که گفتم خر ما ازکرگی دم نداشت ؟ قبلا نقد می کرديم همو >اصلا همون اصلا