هیاکل نور/ محمد آزرم

 

 

کار کارستان محمد آزرم را در سایت ادبی لیلا صادقی بخوانید. به نظرم در این کار محمد آزرم تمام تئوری هایی که در طی این سالهای اخیر از او خوانده یا شنیده ایم را پیاده کرده است.

این هم نظر من که برایش نوشته ام:

آزرم بی آزرم خداوندگارانه دست به تکوین زده است. بلوط که دارد می شود./ بلوط/ همسر لوط/ صلیب/ آن میز است با اسراری که مصلوب "SUBTEXTUALIST" هاست. متنی که حکایت از تاریخ زبان دارد و لا زمان است و لا مکان است./ به دال منتفی تر از انسان در شرایط سوال/ فقط محمد آزرم می تواند با بن مایه های اساطیری زبان فارسی ویتگنشتانانه در عرصه زبان شارلاتان بازی در آورد . متنی که محل وقوع است واقعه ای که تنها در متن روی می دهد. هیاکلی هولوگرافیک شبیه ماهیت جهان هیاکلی که یک هیکل اند. از این لحاظ و این که این بلوط تدریجی با هندسه فراکتالی اش همان هیکل می تواند باشد همان حکایت - پیل اندر خانه تاریک بود- مولانا شده است. محمد آزرم این بار نا پرهیزی کرده و از مرده شور مخاطب را ببرند کلی پائین آمده است و شمعی در کف گرفته است تا زوایا و گوشه های هیکل روشن شود. کاری که آزرم اصلا دوست نداشت در متن انجام بدهد اما متن آزرم آنقدر جان گرفت که اورا مجبور ساخت ملاتی بسازد و لا به لای ساختار بی ساختارش بکشد تا من یکی با این کارش حال کنم.
و جدا به وجد آمده ام. آهای آزرم ! بیا جدا به وجد آمدنم را متنی کن زبانی کن. من هم بلوط/ همسر لوط/ صلیب و میز / من هم زبانی ام. هم زمانی ام.

 

 

/ 9 نظر / 32 بازدید
ف

لا له الا الله!

مجید حیدری

[خنثی]

مجید حیدری

[خنثی]

phoenix

[متفکر][هیپنوتیزم][قهر]

phoenix

اخمم مال دوري از وطنه با محمود جون اومديم امريكا ميگي نه پرچممو ببين

می نا

ای اون ادبیاتتو بخورم ... میدونی چقد دوســـــــــت دارم وختی تکیه می دی به کرسی نقد! اونم به این خوشمزگی.بیا بریم دردر.

احسان

جدا مزخرف بود! بر مزار شعر فارسی باید مویه کرد! چه به وجد آمده الهام از این حجم فشرده مزخرفات! "از این لحاظ و این که این بلوط تدریجی با هندسه فراکتالی اش همان هیکل می تواند باشد ..."!!! ای خدا قربان خداییت!!!

Payam Amiri

Salam Ghebteh khordam . Shiram kardi man ham kari konam karestan ta ... . [لبخند] Age movafagh shodam baratoon mifrestam.